7.7 lik Küba Depreminde Neden Can Kaybı Yaşanmadı ?

6.8 büyüklüğündeki Elazığ depreminde 41 kişi hayatını kaybederken 7.7 büyüklüğündeki Küba depreminde neden hiç can kaybı yaşanmadı ?

7.7 lik Küba Depreminde Neden Can Kaybı Yaşanmadı ?

Depremin merkezinin yerleşim yerlerine bir hayli uzak olması mı ?

Türkiye saati ile 22.30 sularında Karayip Denizinde Küba, Jamaika ve Cayman Adaları arasında 7.7 büyüklüğünde bir deprem gerçekleşti. Küba’nın en yakın yerleşim yerine yaklaşık 116 km, Jamaika’nın en yakın yerleşim yerine yaklaşık 122 km ve Cayman Adaları’nın en yakın yerleşim yerine yaklaşık 242 km uzaklıkta bir noktada, 10 km derinlikte gerçekleşen depremde şimdiye kadar can kaybı bilgisi paylaşılmadı. Depremin yaklaşık 25-30 saniye sürdüğü ve Honduras, Belize, Bahamalar, Haiti ve Meksika'da da hissedildiği biliniyor. Depremin merkezinin yerleşim yerlerine bir hayli uzak olması can kaybının yaşanmamasını sağlamış olabilir. Yine de bazı yumuşak zeminlerde çökmeler sonucunda oluştuğu düşünülen çukurlar görüldü. Uzmanlar depremin doğrultu (yatay) atımlı bir fayda gerçekleştiğini ve bu özellikte bir fayın  tsunami yaratmayacağını beklediklerini belirttiler. Belli bir süre sonra tsunami uyarıları kaldırıldı. Bu büyüklükte bir depremin merkezi yerleşim yerlerine çok daha yakın olsaydı geniş çaplı yıkımlar ve can kayıpları meydana gelebilirdi. Nitekim 24 ocak günü Elazığ-Sivrice’de 6.8 büyüklüğünde meydana gelen deprem yaklaşık 50 km çevresinde çok güçlü hissedilmiş ve 41 vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Yine de bu depremde depremin merkezine daha uzak bölgelerde de hasar oluştuğu ve Diyarbakır, Adıyaman ve Kahramanmaraş’ta 3 kişinin kalp krizinden hayatını kaybettiği bilinmektedir.

 

Yıkıcı Deprem Dalgalarından S dalgaları Sıvı Ortamda Yayılamazlar

Deprem ülkelerinden biri olan Japonya’da deprem açısından toplumsal bilincin gelişmiş olması ve mühendislik yapılarının depreme uygun yapılması can ve mal kayıplarının daha az yaşanmasına sebep olmaktadır. Ancak depremlerin derinliği, yerleşim yerlerine uzaklığı ve deprem merkezinin denizde olması depremlerin yıkıcılığını etkilemektedir. Depremden sonra yayılan P, S ve yüzey dalgalarından yıkıcılığı fazla olanlar S ve yüzey dalgalarıdır. S dalgaları sıvı ortamda yayılamazlar. Bu durumda okyanus ortasında oluşan bir depremin yerleşim yerlerine uzak olması durumunda yıkıcılığı azalabilir.

 

Kasım 2016'da Japonya'da meydana gelen 7.3 büyüklüğündeki deprem karaya yaklaşık 70 km uzaktaydı.

Örneğin Kasım 2016’da Japonya’da meydana gelen 7.3 büyüklüğündeki deprem en yakın kara parçasına yaklaşık 70 km uzaklıkta, 10 km derinlikte gerçekleşmişti ve can kaybı yaşanmamıştı. İlk izlenimde bu şekilde yorumladığımız Küba depreminin neden yıkıcı olmadığı ve can kaybının yaşanmadığı elbette daha bir çok parametreyle birlikte yorumlanmalıdır.

 

Kaynak 1 

Kaynak 2