Altın Kan (Golden Blood) - Rh Null Kan Grubu Nedir?

Altın kan diğer adıyla Rh null çok nadir görülen bir kan grubudur. Donör olduğu hastaları iyileştiren bu kan grubu asil kan olarak da anılmaktadır.

Altın Kan (Golden Blood) - Rh Null Kan Grubu Nedir?
Altın Kan - Golden Blood - Rh null

Kan Grubu

 

Kanda bulunan antikorlara göre sınıflandırılan, temelde 8 kan grubu bulunmaktadır. (Not: Antikor, vücuda ait olmayan virüs, bakteri yabancı organik yapılara karşı oluşturulan koruyucu moleküller.)

İnsan kanında bulunan bir çok antikordan bazıları kişilere göre ayırt edicidir. Bu antikorlar gözlenerek kan grupları belirlenir. A, B, 0 ve Rh tiplerine göre kan grupları 8'e ayrılır.

 

Rh null - Altın Kan (Golden Blood)


 

AB – kan grubu en nadir görülen yaygın kan gruplarından biridir. Ancak RH null dünyada çapında çok az kişide bulunan bilinen en nadir kan grubudur.

Rh null kan grubunda yaygın olarak bilinen antikorların hiç biri bulunmaz. Bu yüzden saf kan olarak adlandırılır. Rh null kan grubuna sahip biri tüm kan gruplarına kan verebilir ancak hiçbirinden kan alamaz.

 

Rh null kanın hastalar üstünde iyileştirici gücü olduğu ifade edilmektedir.

 

Bazı kaynaklarda, 43 kişide bulunduğu geçse de gerçek rakam bilinememektedir. Bu kan grubu Golden Blood (Altın kan) olarak da bilinmektedir. Çoğu antikordan yoksun olan bu kan grubuna sahip kişilerde hastalıklara karşı hassasiyet görülebilir.

 

Bombay Kan Grubu

 

Rh null kan grubu kadar olmasa da nadir görülen kan gruplarından biri de Bombay kan grubudur. Bu kan grubunda ebeveynlerin ikisinde de çekinik H antijeni geni olması nedeniyle vücutta A ve B antijenlerinin üretilmesinde öncü molekül olarak işlev gören H antijenini sentezlenemez. 

Bombay kan grubuna sahip olan kişi AB0 kan grubu sistemi testlerinde 0 kan grubu olarak gözükür ancak H antijenine sahip olmadığı için bu gruba da ait değildir. Bilinen yaygın kan gruplarına kan verebilir ancak hiç bir gruptan kan alamazlar.

 

Kaynak 1 Kaynak 2 Kaynak 3