Annem Bugüne Kadar Hiç Dans Etmemiş

"Annem bugüne kadar hiç dans etmemiş hep düşünürüm annemi nasıl hareket ettiririm acaba diye ve annemin bedenine grip onu hareket ettirmeyi hayal ederim. Eğer onun bedenine girebilsem, onunla dans ederdim ve o da dans ederdi. Annemle benim düetim olurdu bu." Mohamad Abbasi

Annem Bugüne Kadar Hiç Dans Etmemiş

 

Mohamad Abbasi İran Şiraz doğumludur. Şiraz doğumlu aktör, dansçı, koreograf, yönetmen, festival direktörü ve film yapımcısıdır. İran'ın baskıcı politikalarına karşı sanatın tüm alanlarını kullanarak  savaşıyor. Sanatçı İran'daki baskıcı tutumla nasıl başettiğini  ustalıkla gösteriyor. Dansın halen sanat sayılmadığı İran'da Invisible Center for Contemporary Dance’ı kurdu bir yıl sonra da Untimely Festival’i (Zamansız Festival) kurdu. Sadece kendi ülkesinden değil dünyanın farklı yerlerinden birçok sanatçının eserini de sergiledi.

 

Nahoft performansından bir sahne.

 

 Sahnede bir adam, bir de tavuk var  bunların ilişkisi ne? Var mı? Ya iki yaratık arasında bir ilişki olmadığını çok fazla vurgulayarak olayı biraz şüpheli hale getirirsek? Nahoft, insanlıktan uzaklaştırma, objeleştirme ve ilişki kurmanın (ya da kurmamanın) mekanizmaları üzerine sorgulatan performansıdır.

 

 

Sanatçıyı ilk kez 2018'de  Bomontiada 'da "Ben Annemin" performansıyla izlemiştim.Hafızamdan hiç silinmeyen sanki bir çocuğun ağzından dökülen o sözleri etmişti: "Annem bugüne kadar hiç dans etmemiş hep düşünürüm annemi  nasıl  haraket ettiririm  acaba diye ve annemin bedenine grip onu haraket ettirmeyi hayal ederim. Eğer onun bedenine girebilsem,  onunla dans ederdim ve o da dans ederdi. Annemle benim düetim olurdu bu."  Sahenede kocaman bir adam annesinin önce kirpikleri sonra omuzları olduğunu, annesinin önce dans etmeyi reddettiğini, ama sonunda bir uyku-hayal halinde gerçekleşen ortak dans halini hayal ediyordu..

 

Kaynak

Kaynak 1

Kaynak 2