Ay'a İniş İçin Yeni Bir Yarış mı? Bu Kez Çin mi Kazanacak?

Dün Çin'den gelen açıklamayla yeni tip prototip uzay aracının belirlenen yere güvenle indiği duyuruldu.

Ay'a İniş İçin Yeni Bir Yarış mı? Bu Kez Çin mi Kazanacak?
Xinhua Haber Ajansı tarafından yayınlanan bu fotoğrafta, Çin'in yeni büyük taşıyıcı roketi Uzun Mart-5B, Güney Çin'in Hainan Eyaletindeki Wenchang Uzay Lansman Merkezinden 5 Mayıs 2020'de patladı. Uzun Mart-5B, Salı günü ilk uçuşunu yaptı. Çin'in yeni nesil insanlı uzay gemisinin deneme sürümü ve uzaya test için bir kargo dönüş kapsülü. (AP üzerinden Guo Cheng / Xinhua)

Geçtiğimiz yıl İsrail Uzay Aracı Beresheet'in  ana motoru arızalanmış ve  Ay'a inişten birkaç saniye sonra parçalanmıştı. Çin ise salı günü başlayan ve  3 gün süren bu denemesinde başarıya ulaştı.

 

 

Bu adımın astronotları Ay' a göndermek konusunda ilerici bir adım olduğunu düşündüklerini ifade ettiler. Çin artık ABD ve Rusya'daki özel uzay araştırmaları yapan şirketlerle rekabeti arttırıyor.

 

5 Mayıs' ta çekilen bu fotoğraf  Çin'in güney Hainan adasındaki Wenchang'dan fırlatılan roket.

 

ABD Çin ile yaptığı uzay işbirliğini ulusal güvenlik endişeleri sebebiyle iptal etmişti. Çin’in Uluslararası Uzay İstasyonuna katılmasını da engellemişti. 1969 yılında ilk kez Apollo astronotları Ay 'da yürümeyi başarmıştı bu sayede Ay'a ilk ayak basan ülke ABD olmuştu. Şimdi Washington Ay'a başka bir iniş daha yapmak istediklerini ve Elon Musk'un sahibi olduğu SpaceX roketlerini kullanabileceklerini söyledi. Bunun üzerine Çin çalışmalarını yoğunlaştırıp   ABD ile yeniden bir rekabetin içinde olduklarını ifade etti.

 

 

Kaynak