Bazı Bebek Tahıl Ürünlerinde Yüksek Seviyelerde Metilmercury Bulundu

Yapılan çalışmalarda , toplam 119 tane bebeklerin tükettiği tahıl örneği satın alınmıştır. Bu örneklerden 58 tanesi Amerika Birleşik Devletleri'nin farklı bölgelerindeki dört büyük şehirden Miami, New York, San Jose ve Chicago , 61 tanesi ise Çin'deki dört şehirden Pekin , Wuhan, Nanjing ve Qingdao alınmıştır. Yapılan çalışmalar pirinç tanelerinde Metilmercury ( MeHg ) oluşumunu doğrulamıştır.

Bazı Bebek Tahıl Ürünlerinde  Yüksek Seviyelerde  Metilmercury Bulundu

Civa (Hg), çevrede doğal olarak bulunan ve fosil yakıtların yanması gibi insan faaliyetlerinin bir sonucu olarak da ortaya çıkabilen deniz ve tatlı su balıklarında da biriken oldukça zehirli bir elementtir. Civa çevrede Metilmercury (MeHg) türevi şeklinde bulunabilir. Metilmercury, yetişkinlerde nörolojik ve üreme problemlerine, bebeklerde ve küçük çocuklarda  ise gelişimsel sorunlara neden olabilir.

 


Son on yılda, dünyadaki pirinçte toplam civa ve metilmercury seviyelerini araştırmak için çalışmalar yapılmıştır. Yapılan çalışmalarda  pirinç örneklerinde civa türevi maddelere rastlanmıştır. Bu sonuçlar göz önüne alındığında, Yong Cai ve meslektaşları bebekler için üretilen ticari pirinç tahılının da civa ve metilmercury  içerip içermediğini öğrenmek istediler.Toplam 119 bebek tahıl örneği satın aldılar

Bu örneklerden 58 tanesi Amerika Birleşik Devletlerinden, 61 tanesi ise Çin'den alınmıştır. Yapılan çalışmalarda iki ülke için de benzer sonuçlar elde edildi. 1 kg pirinç için 2.28 mikrogram civa türevi madde tespit edildi bu ürünleri tüketen bebeklerin günlük vücut ağırlığının kilogramı başına 0.004 ila 0.123 mikrogram alabileceklerini tahmin ettiler. 

 

Bu miktar ABD Çevre Koruma Dairesi'nin referans aralığında görünüyor.(kg başına 0.1 mikrogram) Ancak araştırmacılar bu referans aralığının hamile bir kadının cıva alımına ve fetüse aktarılmasına dayandığını bir  bebek bu ürünleri tükettiğinde ise doğrudan bu maddeye maruz kaldığı için bu konuda daha çok araştırma yapılması gerektiğini düşünmektedirler.

 

 

Kaynak 1