Elon Musk Rahat Durmuyor: Ortalığı Karıştıran Mesaj

Tesla’nın ve SpaceX’in kurucusu olan Elon Musk, Twitter hesabı üzerinden ilginç bir paylaşım yaptı. Yapılan paylaşımın gizemi henüz çözülemedi. Bazı kişiler, bu göndermenin SpaceX projesi hakkında olduğunu düşünüyor.

Elon Musk Rahat Durmuyor: Ortalığı Karıştıran Mesaj
Elon Musk

 

Elon Musk Twitter paylaşımları ile şaşırtmaya devam ediyor

Zaman zaman paylaştığı mesajlar ile gündeme gelen Musk, bir kez daha gündeme gelmekten çekinmedi. Yaptığı paylaşımda “Take the red pill” yazısına yer veren ünlü iş insanı, bu mesajın ne anlama geldiğini açıklamadı.

ABD’nin California eyaleti ile bir anlaşmazlık yaşayan İcra Kurulu Başkanı Musk, SpaceX projesi için istediği fon desteğini alamadı. Eyalet yetkilileri, Musk’ın hem eğitim hem de istihdam için istediği bu talebi reddetti.

 

Elon Musk Twitter hesabı

 

Daha önce istekleri yerine getirilmediği takdirde kendi fabrikalarını California’dan çekeceğini söyleyen Musk, bu sebepten ötürü de pek olumlu notlar alamıyor. Peki dilimize “Kırmızı hapı al.” olarak geçen bu cümlenin anlamı ne?

Aslında bu cümle 1999 yılında gösterime giren The Matrix filminden geliyor. Morpheus, Neo’ya bir bilgisayar simülasyonunun içerisinde yaşadıklarını söylüyor ve ona iki hap uzatıyor. Bu haplardan biri mavi iken diğeri kırmızı.

 

Elon Musk

 

Mavi hap, Neo’nun bu simülasyondan kurtulmasını ve bu rüyadan uyanmasını sağlar. Böylece Neo neye inanmak isterse ona inanabilir hale gelir. Eğer Neo kırmızı hapı alır ise “Harikalar Diyarı” olarak adlandırılan yerde kalmaya devam eder.

Orijinal hikaye bu şekilde ancak bu cümlenin dijital ortamda farklı anlamları var. Özellikle ABD Başkanı Donald Trump için açılan konularda ve erkek hakları adına düzenlenen toplantılarda kullanılan bu cümle, sağcı bir politik uyanışa vurgu yapıyor.

 

Elon Musk

 

California’nın eyalet kurumları ile bir türlü anlaşamayan Elon Musk’ın bu kurumlara şu mesajı vermek istediği tahmin ediliyor:

“Dolandırıldığınızı, kandırıldığınızı ve şeytani bir yalana dönüştüğünüzü anlayın. Tek çıkışınızın dünyanın çalışma şeklini öğrenmeniz ile ilgili olduğunu bilin.”

Twitter gündemine bomba gibi düşen bu meselenin yankıları sürmeye devam ediyor. Zira Ivanka Trump, Elon Musk’ın paylaşımına karşılık şu cevabı verdi: “Alındı!”. Musk ile California kurumları arasındaki çatışma, Donald Trump ve Elon Musk çatışmasına doğru evrilebilir.

 

Elon Musk

 

Bu cevabın ardından Matrix filminin yönetmeni de bir cevap verdi. Ancak verilen cevap oldukça ağırdı. Yönetmen Lily Wachowski, Ivanka Trump’ın paylaştığı tweeti alıntılayarak aşağıdaki tweeti paylaştı.

 

 

Bu cevabın ardından ikilinin nasıl bir tepki göstereceği ise merak ediliyor.

Siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz?

 

Kaynak