Ghandi'nin Hindistan'a bağımsızlığı getiren ilkeleri

"Uğrunda ölmeyi göze alacağım birçok dava var ama uğrunda öldüreceğim hiçbir dava yoktur." Mohandas Karamçand Gandi (Guceratça: મોહનદાસ કરમચંદ ગાંધી; 2 Ekim 1869 – 30 Ocak 1948)

Ghandi'nin Hindistan'a bağımsızlığı getiren ilkeleri
Ghandi'nin Hindistan'a bağımsızlığı getiren ilkeleri

 

Doğruluk (Satya)

"Umutsuzluğa düştüğümde tarih boyunca doğruluk ve sevginin her zaman kazandığını hatırlarım. Tiranlar ve katiller olmuştur, hatta bir süre yenilmez sanılmışlardır ancak sonunda her zaman kaybederler, düşün bir her zaman."

 

Pasif direniş (Ahimsa)

Pasif direniş (Ahimsa)

 

"Çılgınca tahribatı totaliterlik nedeniyle ya da özgürlük ve demokrasi adı altında yapmak ölüler, yetimler ve evsizler için ne değiştirir?"

"Göze göz ilkesi tüm dünyayı kör eder."

"Uğrunda ölmeyi göze alacağım birçok dava var ama uğrunda öldüreceğim hiçbir dava yoktur."

 

Et yemezlik

 

Ghandi küçük bir çocukken et yemeyi denemiş ama bundan çevresinde gördüklerinden sonra vazgeçmistir. Ghandi için et yemezlik sadece bir beslenme bir doğayla barış biçimi degil aynı zamanda fakir toplumlar için bir yaşam biçimiydi.

 

Brahmaçarya

Brahmaçarya

 

Ghandi istemeyerek babasının ölümü sırasında cinsel ilişkide bulunduğu için çifte utanç dediği bir suçluluk duydu ve 36 yaşında cinsellikten vazgeçmistir. Duyguların düşünce, söz ve eylemde kontrolü diye tanımladığı, ruhsal ve pratik anlamda saflığı ögütleyen brahmaçarya'yı benimsemiştir.

 

Sadelik

Sadelik

Her zaman sadeligi ile örnek olmaya çalışan Ghandi topluma hizmet etmenin sadelikle yapılması gerektiğini savundu. Hediyeleri geri çevirir ve çoğu ihtiyacını kendi karşılamaya çalışırdı.

 

İnanç

 

Ghandi "Dogruluk Tanrıdır" demiştir. Dini sorulduğunda hem hristiyan, hem müslüman, hem budist hem de yahudiyim diye cevap vermiştir.