Göbeklitepe 3 Boyutlu Sanal Ortamda Nasıl Keşfedilir?

Göbeklitepe, Şanlıurfa şehir merkezine yaklaşık 22 km uzaklıkta, Örencik Köyü yakınında bulunan arkeolojik bir alandır. Dünyada bilinen en eski tarihi yapılara ev sahipliği yapan Göbeklitepe'nin günümüzden yaklaşık 12 bin yıl öncesine ait olduğu düşünülmektedir.

Göbeklitepe 3 Boyutlu Sanal Ortamda Nasıl Keşfedilir?
Göbeklitepe Sanal Tur

Tüm dünya için büyük önem arz eden bu alanda, bilinen en eski arkeolojik kalıntılar dünyanın her yerinden bilim adamlarınca incelenmektedir. Bu incelemeler sonucunda genel olarak bu bölgenin dini bir toplanma merkezi olduğu düşünülmektedir..

 

Tüm dünyanın gözünün üstünde olduğu Göbeklitepe'yi gelin birlikte keşfedelim.

 

1.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'na ait Sanal Müze internet sitesi bulunmaktadır. Göbeklitepe gibi bir çok tarihi bölgeyi bu sitede gezebilirsiniz

Göbeklitepe'yi Keşfet - 3 Boyutlu Sanal Ortam linkine tıkladığınızda Sanal Müze'deki Göbeklitepe'ye ulaşabilirsiniz. Açılan sayfada A yapısının bulunduğu bölgeden gezmeye başlıyorsunuz.

Bilgisayar ortamında, fareyi istediğiniz yere götürerek ve farenin sol tuşuna basarak 3 boyulu görüntünün içinde gezebilirsiniz.

Mobil cihazlarınızda gezmek için ise, ekranda istediğiniz noktaya dokunmanız yeterli.

Gezerken gördüğünüz işaretlere tıklayarak Göbeklitepe hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

 

Sayfanın sol altında bulunan Open Highligst'a tıklayarak kazı alanın dışını gezebilir ya da manzarayı izleyebilirsiniz.

 

 

2.

Sanal Müze'nin imkanları genel olarak bu şekildedir. Ancak eğer Göbeklitepe'yi daha detaylı ve daha geniş bir alanda gezmek istiyorsanız;

360tr ile Göbeklitepe'yi Daha Detaylı Keşfedin linkine tıklayarak Göbeklitepe'yi farklı bir 3 boyutlu sanal ortamda gezebilirsiniz.

 

 

360tr sitesinde 6 yıl önce oluşturulan bu sanal ortamda hem zamanda geriye gitmiş olursunuz hem de Sanal Müze'ye göre daha geniş bir alanda daha detaylı gezme imkanı bulabilisiniz.

Bu sitede önünüze çıkan ok işaretlerine tıklayarak ve sayfanın altında görülen farklı bölgelere ait görsellere tıklayarak Göbeklitepe'yi gezebilirsiniz.

 

 

Bu safyada yapıların üstündeki oymaları detaylı bir şekilde inceleme imkanına sahipsiniz.

 

 

Kim bilir belki de Göbeklitepe sizin sayenizde daha iyi anlaşılır.

İyi seyirler..

 

Kaynak 1 Kaynak 2