Günden Güne Artan İntihar Vakaları Akıllara Foxconn Olaylarını Getiriyor

Toplumlar günden güne vaat edilen refah yerine ağır bir depresyona mı sürükleniyor?

Günden Güne Artan İntihar Vakaları Akıllara Foxconn Olaylarını Getiriyor
Günden Güne Artan İntihar Vakaları Akıllara Foxconn Olaylarını Getiriyor

 

İntihar vakalarında yaşanan artış

İntihar vakalarında yaşanan artış

 

Suriye'de yaşanan gerilimler, S-400, Patriot ve uzun süredir gündemde olan ekonomik kriz, çalışma şartlarındaki zor koşullar, Dünya genelinde çatışmalar, resesyon beklentisi ve Corona gibi sorunlar yüzünden insanlar ağır bedeller ödüyorlar.

 

Foxconn Olayları Ve Çin

Foxconn Olayları Ve Çin

 

Foxconn merkezi Tayvan'da bulunan ve elektronik imalat hizmetleri sektöründe faaliyet gösteren çok uluslu bir şirkettir. Şirket dünyanın en büyük elektronik imalat hizmet sağlayıcısıdır. Ayrıca Çin'in en büyük ihracatçılarındandır.

Foxconn temel olarak bir orjinal dizayn imalat şirketidir. Şirketin ürettiği en bilinen ürünler ise iPad, iPhone , Kindle, Playstation gibi ürünlerdir. Bu  şirket şimdilerde Corona virüsü ile mücadele için tıbbi maske üretmektedir.

 

 

İşçiler Toplu Olarak İntihar Etmişti

İşçiler Toplu Olarak İntihar Etmişti

 

2010 yılında Foxconn’un Çin fabrikalarında patlak veren intihar vakalarını hatırlayanlar olacaktır. 25 yaşındaki  Sun Danyong, kendi kontrolündeki bir ipone prototipini kaybettiği için intihar etmiş, bir kadın işçi şirket banyosunda kendini asmış ve ardından  14 kişi daha bir binanın üst katından kendini atarak intihar etmiştir. Yapılan araştırmalar sonucu, işçi haklarını kötüye kullanma ve yasal olmayan fazla mesai çalıştırmalarından hareketle bir rapor düzenlemiştir. İşçilerin çalışma saati 36 saat olmasına rağmen, işçilere haftalık 90 saate yakın mesai yaptırılıyor hatta  yoğun üretimin olduğu zamanlarda 13 günde bir gün izin kullandırılıyordu. Ayrıca çalışanlar, yasal olarak bağlayıcılığı olan bir belge ile ani bir ölüm, yaralanma veya intihar nedeniyle kendilerinin ve mirasçılarının dava açmayacaklarını garanti ediyorlardı.

 

 

12 fabrikada 1800 çalışan ile yapılan görüşmeler sonucunda hazırlanan raporda yasal olmayan fazla çalıştırma ve iş kazalarına ait raporların  gizli tutulduğu belgelenmiştir. Aynı zamanda şirketin yönetim biçiminin insanlık dışı ve kötü olduğu da belirlenmiştir. Peki tüm bu olayların gerçek sebebi tam olarak sorgulanıyor muydu ya da ne gibi önlemler alınıyordu? 

 

Gerçekten Sorun Çözümlenmiş miydi?

Gerçekten Sorun Çözümlenmiş miydi?

 

O dönemde fabrikalara bir grup psikiyatrist yönlendirildiği söyleniyordu. Yapılan bu çalışma iyi niyetli, sorun çözemeye yönelik değil de sanki insanları dayanıklı ,tam kapasite çalışır halde tutmak içindi. Belki de yaşadıkları durumla barıştırmak içindi. Bilim insanlarına göre sorun bir takım hormonlarda ya da kimyasal dengelerdeymiş gibi algılansa da gerçek sorun o fabrikaların içindeydi! 

 

Kaynak

https://tr.wikipedia.org/wiki/Foxconn