Heisenberg ve Breaking Bad

“Doğanın bu atom deneylerinde de göründüğü kadar saçma olması mümkün müdür ?

Heisenberg ve Breaking Bad
Heisenberg ve Breaking Bad

 

Ünlü Breaking Bad dizisinin baş karakteri Walter White dizide iyi bir aile babası ve çalışma arkadaşları yüzünden başarısız olmuş bir akademisyendir. Akademik hayatını bırakıp bir lisede kimya öğretmeni olarak çalışan Walter White maddi imkansızlıklarla boğuşmaktadır. Bu sırada akciğer kanseri olduğunu öğrenir ve uyuşturucu ticaretine girmeye karar verir. Uyuşturucu üretimine giren Walter White ''Heisenberg'' takma adını kullanmaya başlar.

Yaşadığı sorunlar neticesinde kötü tarafını tanımaya başlayan Walter White'ın belirsiz kişiliğiyle Heisenberg adını seçmesi manidardır. Çünkü Heisenberg politik görüşü ve karakteri çok iyi bilinemeyen bir bilim insanıdır.

İzlemeyenler için kaliteli oyunculukları ve sürükleyici senaryosuyla Breaking Bad dizisini bir an önce izlemelerini şiddetle tavsiye ediyoruz.

Bilim dünyasına adını altın harflerle yazdıran ve popüler kültüre sirayet etmiş Heisenberg hakkındaki önemli detaylara gelin birlikte bakalım.

 

Schrödinger ve Heisenberg atomun kuantum mekaniğini çalışırken aynı kaderi paylaştılar.

Schrödinger ve Heisenberg atomun kuantum mekaniğini çalışırken aynı kaderi paylaştılar.

 

Max Born'un asistanlığını yaptıktan sonra Almanya'daki üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalışan  Heisenberg, (1925'te), Erwin Schrödinger (1926'da)'le birbirlerinden bağımsız olarak atomun kuantum mekaniğini benzer şekilde formülize ettiler. 

 

"Mutlak nedensel determinizm mümkün değildir"

"Mutlak nedensel determinizm mümkün değildir"

 

1927 yılında kuantum mekaniği alanında yaptığı çalışmaları sırasında öne sürdüğü belirsizlik ilkesi  büyük ses getirdi ve hala fizik dünyasında çok önemli bir yere sahiptir.

Kısaca belirsizlik ilkesi;

Bir parçacığın momentumu ve konumu aynı anda tam doğrulukla ölçülemez (momentum değişimi = kütle değişimi x hız değişimi).

Belirsizlik ilkesini "Mutlak nedensel determinizm mümkün değildir" şeklinde bir yorumlamıştır.

 

“Doğanın bu atom deneylerinde de göründüğü kadar saçma olması mümkün müdür ?”

“Doğanın bu atom deneylerinde de göründüğü kadar saçma olması mümkün müdür ?”

 

Hitler döneminde atom bombasının yapımı için uranyum programının başına getirilen Heisenberg'in, Niels Bohr'u birlikte çalışmaya ikna edemediği söylenir. Heisenberg bu çalışmada başarısız olmuş ve Hitler Almanya'sı bu nükleer silahtan mahrum kalmıştır. Bir söylentiye göre atom bombası çalışmasını bilerek başarısızlığa uğratmıştır. İkilinin uzun tartışmalarının birinden sonra Heisenberg'in şu soruyu sorduğu ileri sürülür; “Doğanın bu atom deneylerinde de göründüğü kadar saçma olması mümkün müdür ?”

 

Walter White ve Heisenberg

Walter White ve Heisenberg

 

Kuantum mekaniğinin doğuşuna büyük katkısı olan ve atom yapısı hakkında 'Proton ve Nötron Etkileşimi Modeli'ni geliştirerek 1932 yılında Nobel Fizik Ödülü'nü alan Karl Werner Heisenberg (5 Aralık 1901, Würzburg - 1 Şubat 1976, Münih) bilim tarihinde çok önemli bir isimdir.

 

Kaynak 1

Kaynak 2