Hıçkırık Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

Hıçkırık, göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran diyafram kasının ani bir şekilde kasılması sonucunda meydana gelir.

Hıçkırık Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer?
Hıçkırık Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

 

Hıçkırık Nedir?

Hıçkırık Nedir?Hıçkırık Nedir?

Hıçkırık, göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran diyafram kasının ani bir şekilde kasılması sonucunda meydana gelir. Kasılan diyafram fazla hava solunmasına neden olur. Fazla havanın girişinin engellendiği sırada ses tellerinin arasındaki açıklığın istem dışı kapanması ile hıçkırık oluşur.

 

Neden Olur?

Neden Olur?

 

Hassas bir yapıya sahip olan diyafram, düzenli nefes aldığımızda karın boşluğuna iner, nefes verdiğimizde ise göğse doğru yükselir. Ancak herhangi bir sebeple düzensizleşen nefes alma işlemi sırasında ekstradan bir nefes alınır. Bu ekstra nefes hıçkırığı oluşturur. Çoğu zaman kısa zaman içinde geçen hıçkırık doğal bir durumdur. Ancak bazı hıçkırıklar önemli hastalıkların habercisi olabilir.

Nefes alma düzenini olumsuz etkileyebilecek ve hıçkırığa neden olabilecek bir çok sebep vardır. Bunlardan bazıları şöyle sıralanabilir;

-Acı ve baharatlı yiyecekler

-Hızlı yemek yemek

-Stres

-Alkol ve gazlı içecekler

-Romatizma, kortizon, tansiyon ilaçları

-Reflü, kronik böbrek yetmezliği, karaciğer hastalıkları gibi bir çok hastalık...

 

Nasıl Geçer?

Nasıl Geçer?

Nasıl Geçer?

Basit hıçkırıklarda kullanılan bazı yaygın yöntemlerden vardır.

Balon şişirmek ya da bir poşet içinde nefes alıp vermek kolay uygulanabilir ve genelde çözüm üreten bir yöntemdir. İlk bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra nefes tutmak ve yutkunmak, buzlu su içmek gibi yöntemler de kullanılır.

Bu yöntemlerin faydası kişiden kişiye ve hıçkırıktan hıçkırığa değişen yöntemlerdir. Basit hıçkırık genelde en fazla 24 saat içinde geçer ancak daha uzun süren bir hıçkırığa yakalandıysanız doktora gitme vaktiniz gelmiş diyebiliriz.

 

Kaynak 1

Kaynak 2