Kredi çekip ev almak mantıklı mı?

Kirada otururken sahip olduğunuz biraz birikmiş paranın üstüne kredi çekip ev almak mantıklı mı?

Kredi çekip ev almak mantıklı mı?
Kredi çekip ev almak mantıklı mı?

 

Krediyle ev almak

Krediyle ev almak

 

Nüfusun çoğunluğunun şehirlerde yaşadığı çağımızda, insanlar beslenme, barınma, sağlık gibi temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için severek ya da sevmeyerek maaşlı bir işte çalışıyor. Özellikle kapitalist toplumlarda rahat bir hayat için en azından evin, araban ve sigortalı bir işin olmalı düşüncesi yerleşmiş durumda. Barınma ihtiyacını karşılamak için herkes bir ev sahibi olmak ister ancak yeterli birikmişiniz olmadığı durumda kredi çekip ev almak mantıklı mı? Gelin birlikte inceleyelim..

 

Ev fiyatları

Ev fiyatları

 

2000 yılında eski parayla ortalama 17 miyar 500 milyon TL, yeni parayla ortalama 17500 TL olan ev fiyatları 2010 yılında ortalama 130 bin TL olurken günümüzde 300 bin TL civarındadır. Ekonomik krizler TL'yi değer kaybına uğratırken ev fiyatları da benzer oranda yükselmektedir. Bu nedenle 2000-2010 yılları arasında 7,5 katlık bir artış yaşanırken, 2010-2020 yılları arasında yaklaşık 2,5 katlık bir artış yaşanmıştır. Önümüzdeki on yılda ev fiyatlarının benzer bir artış göstereceğini düşünürsek, ortalama bir evin değerinin 700 bin TL civarında olabileceğini söyleyebiliriz.

 

Yıllarca çalışıp para biriktirmek

Yıllarca çalışıp para biriktirmek

 

Günümüzde özel sektör ya da kamuda maaşlı bir çalışan olarak uğraşıp didindiniz, ihtiyaçlarınızdan kıstınız ve ortalama 100 bin TL gibi para biriktirdiniz diyelim. Elbette bu miktar en azından konut kredisi çekip ev almak için hemen hemen olması gereken bir rakam olarak seçilmiştir. Ev fiyatlarına göre, 2000 yılında bu rakam yaklaşık 6 bin TL'ye denk gelirken, 2010 yılında yaklaşık 45 bin TL'ye denk gelmektedir.

 

Kredi çekmek

Kredi çekmek

Bugün konut kredisi faizleri geçtiğimiz son yıllara göre oldukça düşmüş durumda. Konut kredisi faizi elbette ekonominin gidişatıyla alakalı. Ancak biz genel bir durumdan bahsettiğimiz için ortalama olarak bugünkü faiz oranlarının son 20 yıl içinde iyi bir yerde olduğunu söyleyebiliriz. Bu anlamda kredi çekmek için uygun bir dönem olduğunu söyleyebiliriz. 2000 yılında ekonomi daha kötü olduğu için faizler çok yüksekti ve kredi çekmek daha zordu. 2010 yılında ise konut kredisi faizleri bugünkü seviyeye yakındı.

 

Faiz ödemek

Faiz ödemek

 

2010 yılında 45 bin TL nakit, 85 bin TL krediyle ev alan bir kişi ortalama 70 bin TL faiz ödemesiyle 130 bin TL'lik bir evi 200 bin TL'ye almış olabilir.

Bugün 300 bin TL'lik bir evi 100 bin TL nakit, 200 bin TL krediyle aldığınızı düşünelim. 200 bin TL'nin faizinin ortalama 140 bin TL olduğunu düşünürsek, 300 bin TL'lik evin faiziyle birlikte toplam ödemesi 440 bin TL olabilmektedir. 

 

Son 20 yılda kira fiyatları

Son 20 yılda kira fiyatları

 

Elbette kredi çekip ev almadığınızda kira ödediğinizi düşünürsek bu gideri de hesaplara eklememiz gerekir. 2000 yılında ortalama 100 TL olan ev kirası, 2010 yılında ortalama 600 TL olurken bugün ortalama 1250 TL civarındadır. 

Geçmiş on yılda kira ödeyen biri yaklaşık 130 bin TL kira ödeyebilirdi.

Bugünden itibaren 10 yıl kira ödediğinizi ve on yıl sonra kiraların ortalama 3000 bin TL  olacağını düşünürsek, toplamda ortalama 250 bin TL'lik bir kira gideriniz olacaktır. 

 

Kira mı faiz mi?

Kira mı faiz mi?

 

Kira yerine faiz ödeyen biri toplamda 200 bin TL ödeyip, bugün 300 bin TL olan evden toplamda yaklaşık 100 bin TL kar edebilirdi.

Kira yerine faiz ödeyen biri bugün ortalama 300 bin TL olan eve toplamda 440 bin TL ödeyip, on yıl sonra 700 bin TL olabilecek evden toplamda yaklaşık 260 bin TL kar edebilir.

Buraya kadar herkesin dilinde olan kredi çekip ev almak çok mantıklı gibi görünüyor.

 

Alternatif yatırımlar

Alternatif yatırımlar

 

Peki bugün biriktirdiğiniz 100 bin TL'yi ve konut kredisi için ödeyeceğiniz 340 bin TL'nin taksitlerini önümüzdeki on yılda başka şekilde değerlendirdiğinizi düşünürsek ne olur?

Örneğin toplumumuzda çok yaygın olan altın yatırımını tercih ettiğinizi düşünelim.

 

Son 20 yılda gram altın

Son 20 yılda gram altın

 

2000 yılında yaklaşık 5 TL olan gram altın, 2010 yılında 53 TL, günümüzde ise 300 TL civarındadır. 

2010 yılında 45 bin TL'si olan biri parasıyla gram altın alıp, kira ödemesi yaptıktan sonra her ay altın almaya devam etseydi, toplamda yaklaşık 2000 gram altını (Bu rakam daha fazla da olabilir gram altının son yıllardaki artışı göz önünde bulundurulmuştur) yani 2000*300=600 bin TL gibi bir parası olabilirdi. 

Gram altının on yıl sonra 1500 TL olacağını düşünüp, bu hesabı bugünden on yıl sonraya yaparsak, 3 milyon TL gibi uçuk bir rakamla karşılaşırız. Biliyorum inanması güç ama on yıl önce biri size gram altın 300 TL olacak dese ne düşünürdünüz?

 

İnce hesaplarla yatırım

İnce hesaplarla yatırım

       

Hesapları birbirine karıştırmadan durumu özetleyelim.

  • 2010 yılında biriktirdiği 45 bin TL ile kredi çekip ev alan biri, 130 bin TL'lik bir evi toplamda 200 bin TL ödeyerek alacaktı. Bugün 300 bin TL olan evden 100 bin TL kar edecekti.
  • 2010 yılında biriktirdiği 45 bin TL ve her ay gram altın alan birinin yaklaşık 2000 gram altını ve bugün 600 bin TL parası olabilirdi. Ev alan biri 100 bin TL kar ederken, altın alan biri 400 bin TL kar edebilirdi.
  • Bugün biriktirdiği 100 bin TL ile kredi çekip ev alan biri, 300 bin TL'lik bir evi toplamda 440 bin TL ödeyerek alabilir. 10 yıl sonra yaklaşık 700 bin TL olabilecek evden 260 bin TL kar edebilir.
  • Bugün biriktirdiği 100 bin TL'siyle ve kira ödemesini yaptıktan sonra kalan parasıyla gram altın alan birinin 2000 gram altını ve 3 milyon TL'si olabilir (kötümser bir tahminle 1,5 milyon TL olsun). Ev alan biri 260 bin TL kar edebilecekken, altın alan biri yaklaşık 1 milyon TL kar edebilir.

 

Doğru yerde doğru yatırım

Doğru yerde doğru yatırım

 

Elbette bazen çok iyi bir yerde bir ev ya da arsa almanız altın ya da diğer yatırım araçlarına göre size çok daha fazla kar getirebilir. Aldığınız evin ya da diğer gayrimenkullerin yerine göre değerlenmesi çok farklı olabilir. Gelecekte yeni bir proje ya da imar alanında olabilecek bir gayrimenkul hayal edemeyeceğiniz rakamlara ulaşabilir.

Bizim incelediğimiz altın yerine farklı yatırım araçları da düşünülebilir. Hatta yatırım yerine iyi bir iş kurmak da bunlara alternatif olarak gösterilebilir. Halk arasında Yahudilerin ev veya arsa alıp bekleyeceğine piyasayı takip et iyi bir iş ve yatırımla yüzlerce ev ve arsa alabilirsin diye dünya görüşü olduğu söylenir. Elbette ticaret ve yatırım aslında herkesin beceremeyeceği bir yetenek işidir.

 

Klişeler

Klişeler

 

Yaptığımız hesaplar ortalama durumlar içindir. Yatırımın aslında kişisel ve dönemsel olarak değişebileceğini bilmeliyiz.

Toplumumuzda çok yaygın olan ve aile sohbetlerinde her daim konuşulan bir konuyu inceleyerek sizlere yardımcı olmaya çalıştık. 

 

Ortalama bir hayat mı, hayaller mi?

Ortalama bir hayat mı, hayaller mi?

 

Görünen o ki kredi çekip ev almak hiçbir şey yapmamaktan daha iyi bir seçenek ancak kredi çekip ortalama bir yerde ortalama bir ev almak yerine başka bir yatırımı tercih ettiğinizde hiç beklemediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz. Bu yüzden kredi çekip almak o kadar da matah bir şey olmayabilir.

İnsan doğal olarak geleceğini teminat altına almaya çalışarak kalan hayatını mutlu ve huzurlu geçirmek ister. Herkese için mutlu, huzurlu ve paylaşarak güzelleşen bir hayat dileriz.

 

Kaynaklar

Kaynak 1

Kaynak 2