Nasa Yaptığı Açıklama ile Korkuttu. 2020 Tüm Zamanların En Sıcak Yazı Olabilir Mi

Korona virüs pandemisi devam ederken gündemden düşmüş olan küresel ısınma sorunu Nasa'nın yaptığı açıklama ile yeniden korku yaratmayı başardı. Nasa'da çalışmlarını yürüten bilim insanlarına göre 2020 yazı, tarihimizdeki en sıcak yaz olabilir. İşte detaylar...

Nasa Yaptığı Açıklama ile Korkuttu. 2020 Tüm Zamanların En Sıcak Yazı Olabilir Mi

Dünya Meteoroloji örgütünün 2019 yılında yayınladığı raporda son 10 yılın dünya tarihindeki en sıcak 10 yıl olduğunu belirtmişti. İngiliz Guardian gazetesinde yer alan habere göre bugüne kadar ölçülen sıcaklık değerlerini 2020 yılında aşmamız olası görünüyor. Nasa Goddard Uzay Çalışmaları Enstitüsü Müdürü Gavin Schmidt'e göre bu furumun gerçekleşme olasılığı yüzde 60 dolaylarında.

2020 en sıcak yıl olmasa dahi en sıcak 5 yıldan biri olmasına neredeyse kesin gözüyle bakılmakta. Uzmanların gözlemlerine göre bu oran yüzde 99 seviyesinde.

Buzulların durdurulamaz erime hızı gösteriyor ki pandemik olayların dışında insanoğlunu en fazla etkilecek durum küresel ısınma kaynaklı felaketler olacaktır. Tüm buzulların erimesi ile suların yaklaşık 65 metre yükselmesini ön gören uzmanlar dünya haritasının bugünkinden çok daha farklı olacağını belirtiyor. Kıyı şedirinde yoğunlaşan nüfusun suların yükselmesi ile iç kesimlere çekileceğine ve ada ülkeleri olan başta İngiltere gibi ülkeler yüz ölçümlerini büyük oranda yitireceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Aşağıdaki video Nasa tarafından yayınlanmış olup 1880 ile 2018 tarihleri arasındaki, dünyanın sıcaklık grafiğini göstermektedir.

 

 

Ayrıca aşağıdaki videoda tüm buzulların erimesinden sonraki dünya haritası Business Insider tarafından gösterilmektedir.