Altından Daha Değerli: Parfüm Yapımında Kullanılan Agar Odunu ve Yağı

Neredeyse tüm kültürlerde dini ve tarihi kitaplarda mucizevi madde olarak geçen, bugün altından daha değerli bir ham madde olan agar odunu ve ondan üretilen, agar yağı ya da oud yağını sizler için araştırdık. Karşılaştığımız bilgiler gerçekten şaşırtıcıydı.

Altından Daha Değerli: Parfüm Yapımında Kullanılan Agar Odunu ve Yağı
Agar Odunu (Agarwood)

 

Agar odunu (agarwood, aloeswood, eaglewood veya gharuwood) tütsü, parfüm ve küçük oymalar için kullanılan hoş kokulu koyu renkli bir reçinedir. Bir tür küf (Phialophora parasitica) ile enfekte olduklarında Aquilaria ve Gyrinops ağaçlarının öz odununundan oluşur. Bazı kaynaklarda agar odunu öd ağacı ve sandal ağacı olarak verilmektedir. Ancak aslında bu çeviriler bu isimle anılan diğer ürünlerle karıştırılabilir.

Öz odun; ağaç gövdesinin orta kısmında belli bir yaştan sonra oluşan ve ağacın ortalama 14-18 yaşından sonra ölen hücrelerin toplandığı kısımdır. Öz odun ağaçta destek görevi görür.

 

Aquilaria Ağacı

 

Enfeksiyondan önce, öz odun kokusuz, nispeten hafif ve soluk renklidir; ancak, enfeksiyon ilerledikçe, ağaç koyu bir aromatik reçine üretir. Bu reçine kendine özgü kokusu nedeniyle başta Hint-Kuzey Doğu kültüründe olmak üzere tüm Dünya'da tütsü ve parfümler için kullanılıan agar odunudur.

 

Agar Odunu Oluşumu

 

Agar odununun bulunduğu Aquilaria ve Gyrinops ağaçları özellikle Endonezya, Tayland, Kamboçya, Laos, Vietnam, Malezya, Kuzeydoğu Hindistan, Bangladeş, Filipinler, Borneo ve Yeni Gine yağmur ormanlarında yetişir.

Adının, başta Aguru 'dan oluşmuş, en başta gelen Sanskritçe kökenli olduğuna inanılmaktadır. Agar odununun aromatik nitelikleri türler, coğrafi konum, dalı, gövde ve kök kökeni, enfeksiyondan sonra geçen süre ve hasat ve işleme yöntemlerinden etkilenir.

 

Agar Odununun Ağaçtaki Görünümü

 

Agar odunu nispeten nadir ve yüksek maliyetinin ana nedenlerinden biri, yabani Aquilaria ve Gyrinops ağaçlarının neslinin tükenmesidir. Yabani ağaçların agar odunu için gelişigüzel kesilmesiyle tükenmesi, ağaçların nesli tükenmekte olan bir tür olarak listelenmesine ve korunmasına neden olmuştur. İnsan türünün doğada bir yıkıma imza atışına burada da şahit oluyoruz.

 

Altından Bile Değerli Birinci Sınıf Agar Odunu

 

Kilosu 100.000 ABD dolarını bulan, birinci sınıf agar odunu dünyanın en pahalı doğal hammaddelerinden biridir. 2020 yılı Altının kilo fiyatı, 52.000 ABD doları civarındadır.  Ancak uygulamada, odunun ve yağın karıştırılması yaygındır ve kilosu 100 ABD doları gibi düşük fiyatlara kalitesi düşük ürünler bulunabilir. Agar odunu için mevcut küresel pazarının 6-8 milyar dolar arasında olduğu tahmin edilmektedir ve hızla büyümektedir.

Ud ya da agar yağı, agar ağacından buhar kullanılarak damıtılır; 70 kg odun için toplam yağ verimi 20 ml civarındadır.

 

 

Agar odununun kokusu benzersiz, karmaşık ve hoştur. Parfümde, koku esas olarak "oryantal-odunsu" ve "çok yumuşak meyveli-çiçek'' kombinasyonu ile ayırt edilir. Tütsü dumanı ayrıca bir "tatlı balsamik" nota ve "vanilya ve misk tonları" ve kehribar ile karakterizedir.

 

 

Agar odunu ve onun esansiyel yağı, dünyanın en eski yazılı metinlerinden biri olan Hindistan'dan Sanskrit Vedas'tan MÖ 1400 gibi erken bir tarihte kokulu bir ürün olarak nitelendirilen, dünyadaki eski medeniyetlerde büyük kültürel ve dini önemi olan bir doğal maddedir.

Budizm'de, Hristiyanlık'ta, Hinduizm'de ve neredeyse tüm tüm insanlık tarihinde bu özel ürün büyük bir kültürel öneme sahiptir. Hem agar odunu hem de sandal ağacı, diğer değerli eşyalarla birlikte bir saygı işareti olarak kullanılmıştır.

 

 

Romalı ilaç bilgini Dioscorides, agar odununun çeşitli tıbbi özelliklerini tanımlamış ve bir tütsü olarak kullanıldığından bahsetmiştir. Dioscorides agar odununu sıkılaştırıcı ve acı bir tada sahip olarak tanımlasa da, çiğnendiğinde ya da ağızda tutulan bir kaynatma olarak nefesi tazelemek için kullanıldığını yazmıştır. Ayrıca, mide şikayetleri ve dizanteri ile akciğer ve karaciğer ağrılarını tedavi etmek için kullanıldığını da yazmaktadır.

 

 

İslamiyette birkaç Hadis'te, agar odunu bir Hint tütsü türü olarak adlandırılır. Allah'ın Resulü (Abu Huraira tarafından), birçok harika şey arasında, sagwood'un sansürlerinde (tütsü brülörü) kullanılacağı Cenneti anlatır. Agar odunun tıbbi bir tedavi olarak kullanılması, peygamber Muhammed tarafından önerilmiştir. Agar odunun yaygın rahatsızlıkları hafiflettiği belirtilmiştir.

Hz Muhammed, başları veya gözleri acıyan bir Muhrim hakkında şunları söylemiştir: “Onları alo ile bulaşmasına izin ver”

Agar odununun tıbbi ürün olarak kullanımı da yaklaşık sekizinci yüzyıla kadar uzanan Sahih Müslim'de ve Ayurveda tıbbi metninde Susruta Samhita'da geçmektedir.

 

Agar Odunu, Agar Yağı ya da Oud Yağının Faydaları

 

- Doğal bir uyarıcıdır, fizyolojik işlevi hızlandırır ve vücudu güçlendirir.

- Anti-inflamatuar özellikleriyle vücuttaki ve ciltteki iltihabı azaltır.

- Afrodizyak özellikleri ile cinsel arzuyu arttırır.

- İdrar yolu hastalıklarına iyi gelir.

- Sindirim sistemini düzenler ve vücuttaki gazın dışarı atılmasını sağlar.

- Ateş düşürücü, balgam söktürücü, solunumu rahatlatıcı, kas gevşetici, kaşıntı giderici, ağız kokusunu giderici ve romatizmal ağrıları azaltıcı özellikleri bulunur. Bulantı ve kusmaya iyi gelir.

- Regl ağrılarını giderir. Genel işleyişi düzenler.

- Tibette, duygusal, sinirsel ve psikolojik sorunları tedavi etmek için kullanılır.

- Meme kanseri hücrelerinin büyümesini inhibe ettiği belitilmektedir.

- Gut hastalığının tedavisinde kullanılır.

- Hindu toplumlarında, hafızaya ve öğrenmeye yardımcı olmak için kullanılır.

 

 Kaynak 1 Kaynak 2 Kaynak 3 Kaynak 4