Psikolojik ve Fiziksel Olarak Uykunun Gizemi Nedir? Uyurken Vücudumuzda Neler Olur?

Sizce kaslarımız rüyamızda gördüğümüz olaylara neden fiziksel tepki vermez? Mesela rüyamızda koştuğumuzu ya da yürüdüğümüzü gördüğümüzde neden kalkıp yürümeyiz?

Psikolojik ve Fiziksel Olarak Uykunun Gizemi Nedir? Uyurken Vücudumuzda Neler Olur?
Uykunun Gizemi

 

Uykunun Evreleri

Non Rem Uyku Evreleri

 

Uyku sırasında bilincinizin kapalı olduğuna aldanmayın, beyniniz çalışmaya devam ediyor ve siz uyurken her biri kendine özgü beyin dalgalarına sahip birçok döngü gerçekleşiyor.

Normal bir gece uykusu, her biri yaklaşık 90 dakikalık 4 ana evrenin tekrarından oluşur.

İlk 3 evre Non Rem uykusu, yani  Rem olmayan evre olarak adlandırılır son evre ise Rem uykusudur. Uykuyla ilgili gizemini koruyan tüm durumları bu evrelerde bulabiliriz.

Bu evreleri aşağıdaki gibi örneklendirebiliriz;

 

 

Non Rem Uyku Evreleri

NON REM 1 UYKUSU:

Uyku ile uyanıklık arasındaki evredir. Bu evrede beynimiz bizlere hipnogolojik  halüsinasyon denen değişik bir deneyim yaşatabilir. Mesela gerçekte var olmayan şeyler görebilir ya da duyabiliriz. Birinin size seslendiğini duyabilirsiniz ya da kapı veya telefon çalıyormuş gibi gelebilir. Örneğin tüm gününüzü bir teknede geçirdiyseniz uykuya dalarken hala denizdeymişsiniz gibi bir hisse kapılabilirsiniz. Mesela bir tetris oyunundan sonra uyuduğumuzda bu durum başımıza gelebilir. Uyumadan hemen önceye kadar uzun süre tetris oynadığımızda gözümüzün önünde aynı yöne hareket eden tetris çubukları belirirdi. Bu evrede yaşanan diğer yaygın etki de düşme hissidir ve bu düşme hissine hipnik sıçrama denir. Hipnik sıçrama bazı geceler uykuya dalarken yaşadığımız ani kas seğirmelerine verilen addır.

 

 

NON REM 2 UYKUSU

Bu evre uykunun biraz daha derin evresidir. Bu evrede uyanmak daha zordur. Bu evrede hızlı ritmik beyin faaliyetleri görülür. Uykunun bu evresinde beyin dalgalarının çalışmasına dair bilmediğimiz çok sayıda durum var. Ancak bazı araştırmacılarına göre uykunun bu evresinde uyku iğcikleri denen bir yapının varlığından bahsederler. Bu yapıların  bilişsel süreçleri  ve algıları engelleyerek rahat bir uyku uyumamızı sağladığından bahsederler. Beynin bazı bölgelerinde meydana gelen uyku iğcikleri insanların gürültüye rağmen uyuyabilme yetisiyle ilişkilendirilir. Aynı zamanda araştırmacılar beyinde uyku iğciklerine benzer bir görev yapan  K Kompleksi denen bir durumu da ortaya koymuştur. Bizi uykuda tutmaya yaradığı, ayrıca uykuya dayalı hafıza pekiştirme sürecinde de rol oynadığı sanılıyor. Bu teoriye göre kısa süreli hafızanın uzun süreli hafızaya dönüşmesi uykuda gerçekleşiyor. İlginç olan şu ki K Kompleksleri doğal olarak ortaya çıkabildiği gibi yapay olarak da tetiklenebiliyor. Mesela uykunun bu evresinde olan birine hafifçe dokunup elinizi derisi üzerinde hareket ettirirseniz K Kompleksi tetiklenmiş olur. Beyin bu dokunuşun tehditkâr olmadığına kanaat getirir ve hissedilmesini durdurur böylece kişi uyumaya devam edebilir.

 

 

NON REM 3  UYKUSU

Bu evrede beyin dalgaları çok yavaştır. Dış dünyayla alakanız kesilir, uykuda konuşma ve yürüme bu evrede gerçekleşir.

 

Non Rem Uyku ile Rem Uyku Arasında Beyinde Gözlenen Farklar

 

REM UYKUSU

Sizce rüya görürken yaptığımız onca harekete karşın nasıl olur da kollarımız ya da bacaklarımız uykuda sabit kalır?

Bu durum  rem uykusu evresinde  cevabını buluyor.

En çok rüya rem uykusunda görülür. Bu evrede gözleriniz göz kapaklarınız ardında hızla hareket eder ancak  diğer kaslarınızın  çoğu adeta felç olmuş gibidir. İşte bu yüzden kaslarımız rüyamızda gördüğümüz olaylara fiziksel tepki vermez. Bu evreye Paradoksal uyku da denir, çünkü beyniniz çok aktif ancak vücudunuzun hiçbir şey yapmasına izin vermiyor. Sizce de bu çılgınca bir durum değil mi?

İyi uykular...

 

Kaynak