Röntgen ışınlarını bulabilmek için parmaklarını kaybeden Wilhelm Röntgen

Wilhelm Röntgen röntgen ışınlarını yani kendi verdiği isimle X ışınlarını keşfetmiştir. Bugün röntgen ışınları sayesinde bir çok hastalığın tanısı yapılabilmektedir.

Röntgen ışınlarını bulabilmek için parmaklarını kaybeden Wilhelm Röntgen
Röntgen ışınları

 

Röntgen Işınlarının Mucidi Wilhelm Röntgen

Röntgen Işınlarının Mucidi Wilhelm Röntgen

 

Alman Fizikçi Wilhelm Röntgen 27 Mart 1845'de Almaya'nın Remscheid şehrinde doğdu. Üniversiteye kadar Hollanda ve İsviçre'de eğitim alan Wilhelm Röntgen Zürih Politeknik Üniversitesinden makina mühendisi olarak mezun oldu. Daha sonra fizik profesörü olarak birkaç üniversitede öğretim üyeliği yaptıktan sonra 1900 yılında Münih Üniversitesi Fizik kürsüsüne ve yeni Fizik Enstitüsünün yöneticiliğine atandı.

 

Röntgen Işınları

Röntgen Işınları

1895'de Röntgen, katot-ışını tüplerinin ışığı nasıl yaydığına dair incelemeler yapıyordu. Bu sırada ortamda bulunan parlayan bir floresan ekran dikkatini çekti. Bu parlamanın nasıl olduğunu anlamaya çalışırken ışınları takip etmek amacıyla önce kart parçalarını daha sonra metal kullandı ancak ışınlar onlardan etkilenmeden parlamaya devam ediyordu. Bu denemeleri yaparken ekranın karşısında el kemiklerinin karanlık iskelet şeklini görmüştü. Wilhelm Röntgen, şans eseri bilim tarihindeki en önemli keşiflerinden birini yapmış ve röntgen ışınlarını fark etmişti. 

 

X Işınlarının Tıpta Kullanımı

X Işınlarının Tıpta Kullanımı

 

Eşi Bertha’nın el kemiklerinin evlilik yüzüğü ile beraber gölge grafiğinin olduğu fotoğraf tarihin ilk röntgen filmi olarak kayıtlara geçti.

1895 yılında bir askerin bacağına giren kurşunun yeri ilk kez Röntgen’in bulduğu X-Işını ile tespit edilmiş ve o yılda yapılan ameliyat ile kurşun yerinden alınmıştır.

 

Keşfetme Arzusu Parmaklarına Mal Olmuştu

 

Wilhelm Röntgen röngen ışınlarını yani X ışınlarını bulduğu deneyler sırasında gereğinden fazla elini kullandığı için aşırı dozda X ışınından parmaklarını kaybetti. Bugün sosyal medyada espri konusu olabilen Röntgen en önemli keşfini yapmak için sonunda parmaklarını kaybedeceğinden habersiz azimle çalışmıştı.

 

Röntgen’in Würzburg Üniversitesi’ndeki Laboratuvarı ve 1901 İlk Nobel Fizik Ödülü

Röntgen’in Würzburg Üniversitesi’ndeki Laboratuvarı ve 1901 İlk Nobel Fizik Ödülü

 

Kendi halinde ün peşinde koşmadan, yalnız çalışmayı tercih eden Wilhelm Röntgen, 1901 yılında ilk kez verilen Nobel ödüllerinde X ışınlarının keşfine katkılarından dolayı Nolbel Fizik ödüne layık görülmüştür. 

 

Hitler Öncesi Almanya

Hitler Öncesi Almanya

 

I. Dünya Savaşı'ndan sonra, Hitler öncesi Alman hükumeti olarak bilinen Weimar Cumhuriyeti'nin yüksek enflasyon ekonomisi ortamında, maddi sıkıntılar içinde, 10 Şubat 1923'de Münih'te hayatını kaybetti. Çoğu bilim insanının modern fiziğin başlangıcı olarak tanımladığı ve bugün tıpta çok önemli bir yeri olan Röntgen ışınlarının kaşifi olarak bilim tarihinin önemli bir yerine adını yazdırdı.

 

Kaynaklar

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3