Sosyamanya'ya Göre En İyi 10 Türk Filmi

Sosyamanya'ya göre en iyi 10 Türk filmi listesini sizler için hazırladık. İyi seyirler...

Sosyamanya'ya Göre En İyi 10 Türk Filmi
Sosyamanya'ya Göre En İyi 10 Türk Filmi

 

Bizim listemiz daha çok birbirinden ayıramadığımız en iyi Türk filmleri şeklinde oldu. Çünkü birçok iyi film arasından seçim yapmak gerçekten zor. Bu sebeple çoğu sırayı iki filme vererek sıralamamızı oluşturduk.

 

10 - Babam ve Oğlum (2005) - 8.3

 

12 Eylül darbesinin yıktığı hayatları konu alan film, kaliteli oyunculukları ve senaryosuyla çoğu izleyiciyi ağlatmayı başarmıştı.

 

10 - Dağ II (2016) - 8.9

 

Film hakkında bilgi için bu yazımıza bakabilirsiniz.

 

9 - Uçurtmayı Vurmasınlar (1989) - 8.4

 

Türk sinemasının başarılı ve kendine has yönetmeni Tunç Başaran'ın yazıp yönettiği film, annesiyle hapishanede yaşayan 5 yaşındaki Barış'ın hikayesini anlatıyor. Toplumsal bir yarayı, iyi senaryosu (Feride Çiçekoğlu'nun aynı adlı kitabından) ve dokunaklı oyunculuklarıyla seyirciye geçirmeyi başarmış oldukça güzel bir film diyebiliriz.

 

9 - Tabutta Rövaşata (1996) - 7.8

 

Rumeli Hisar'ında yaşayan, evsiz ve işsiz, çaldığı arabaları biraz gezip adlığı yere bırakan bir acayip adam Mahsun'un hikayesini anlatan film, Türk sinemasındaki orjinal ve kaliteli yapımlardan biri. Derviş Zaim'in yönettiği filmin kadrosunda Tuncel Kurtiz de yer alıyor.

 

8- Gemide (1998) - 8.1

 

Serdar Akar'ın yönettiği filmde, Laleli'de parasını çaldıran boksörün gemi kaptanına durumu anlatması ile parayı istemeye giden kaptanın başından geçenler anlatılıyor. Başta Erkan Can olmak üzere oyunculuklar ve senaryo filmin kaliteli yapımlar arasında girmesini sağlıyor.

 

8 - Sarmaşık (2015) - 8.0

 

İflas eden bir armatörün gemisinde çalışanlar deniz hukuku gereği aylarca gemide beklemek zorundadırlar. Bu bekleyişin onları hiç tahmin edemeyeceğiniz olaylara götürüşünü, politik göndermeleri, metaforik anlatımı ve karakterlerin usta işi oyunculuğuyla film oldukça başarılı. Filmin yönetmeni olan Tolga Karaçelik de bizce bütün övgüleri hak ediyor.

 

7 - Canım Kardeşim (1973) - 8.7

 

Film hakkında bilgi için bu yazımıza bakabilirsiniz.

 

7- Selvi Boylum Al Yazmalım (1977) - 8.6

 

Ali Özgentürk'ün, Cengiz Aytmatov'un aynı adlı kitabından senaryolaştırdığı ve Atıf Yılmaz'ın yönettiği film en can alıcı sorulardan birini soruyor. Sevgi neydi? Emek mi yoksa kalbinin sesini dinlemek mi?

Kadir İnanır, Türkan Şoray ve Ahmet Mekin'in oynadığı unutulmaz eser listemizde yerini alıyor.

 

6- Masumiyet (1997) - 8.3

 

Bir hayat kadını olan Uğur, ona takıntılı bir şekilde aşık olan Bekir ve hapisten yeni çıkmış amaçsız Yusuf'un hikayesi sizi derinden etkileyecek diye düşünüyoruz. Usta yönetmen Zeki Demirkubuz 2006 yılında devam filmi niteliğinde Kader'i çekmiştir. Filmleri birlikte değerlendirdiğimizde aşkın ve masumiyetin hayatları nasıl değiştirebileceğini ortaya koyan başarılı bir film serisi olduğunu söyleyebiliriz. 

 

6 - Bir Zamanlar Anadolu'da (2011) - 7.9

 

Türk sinemasının derinlikli yönetmeni Nuri Bilge Ceylan, bu filmde bir cinayeti anlatırken tüm karakterleri derinlemesine izleyiciye aktarıyor. Birbirinden iyi oyuncular bizi gerilimli bir atmosfer içinde bir duygudan diğerine sürüklüyor. Arada geçen fazlasıyla düşündürücü diyaloglar ve detaylarda gizli göndermelerle filmin oldukça etkili bir atmosfere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca film eleştirmenlerden tam not alarak, Cannes'da Büyük Jüri Ödülü'nü kazandığını da belirtmeliyiz.

 

5 - Çöpçüler Kralı (1977) - 8.6

 

Dönemin yozlaşmış toplum yapısını anlatırken fazlasıyla güldürmeyi başaran mükemmel bir film. Filmin müzikleri ayrıca övgüyü hak ediyor. Çöpçülük yapan Apti'nin hikayesinin bizim için yeri ayrı.

 

5 - Zügürt Ağa (1985) - 8.7

 

İyi niyetli köy ağası köyde işler yolunda gitmeyince topraklarını satıp şehre yerleşir. Ancak işler şehirde daha da sarpa saracaktır. Defalarca oynadığı ağa figürünü bu kez farklı bir şekilde yansıtan Şener Şen bu filmiyle hem düşündürmeyi hem de güldürmeyi başarıyor.

 

4 - Ahlat Ağaci (2018) - 8.1

 

Yazar olmak isteyen Sinan'ın kendi köyüne sıkışmış hayatını anlatan filmdeki diyaloglar gerçekten Türk sineması için çığır açıcı. Metaforik anlatım tarzını bu filminde de güzel bir şekilde ortaya koyan Nuri Bilge Ceylan, toplumsal sorunları en açık şekliyle bizlere göstermeye devam ediyor. Film biraz uzun olabilir ancak  aralar vererek izlenmesi etkileyiciliğini arttırabilir diye düşünüyoruz.

 

4 - Eşkiya (1996) - 8.3

 

35 yıl hapis cezasından sonra köyüne dönen eşkiya Baran'ın öğrendikleri onu İstanbul'a bir hesaplaşmaya sürükler. Filmdeki diyaloglar, senaryonun kalitesi ve oyuncuların ustalığı filmin üst sıralarda yerini almasını sağlıyor.

 

3 - Neşeli Günler (1978) - 8.8

 

Film hakkında bilgi için bu yazımıza bakabilirsiniz.

 

3 - Kibar Feyzo (1978) - 8.7

 

Sevdiği kızla evlenebilmek için başlık parasını toplamaya şehre giden Feyzo, gördüklerinden sonra köylünün ağa tarafından sömürüldüğünü anlar. Döndüğünde ağayla giriştiği kıyasıya mücadele defalarca izleyip yine de her seferinde güldürecek kalitede bir mizahla sahneye yansıtılmış.

 

2 - Kış Uykusu (2014) - 8.2

 

Bir tiyatrocunun emekli olduktan sonra babasından kalan oteli işletmeye Kapadokya'ya gidişini ve sonraki memnuniyetsiz hayatını çok farklı bir şekilde anlatan film, küçük detaylarda mesajlar verirken sizi kendi dünyasına çekmeyi başarıyor. Nuri Bilge Ceylan'ın Cannes'da büyük ödül alan bu filmi bir başyapıt olarak Türk sinemasındaki yerini almıştır.

 

2 - Yol (1982) - 8.2

 

Sıkıyönetim döneminde mahkum olan 5 kişinin izin için evlerine gittiklerinde yaşadıkları olaylar hiç de iç açıcı değildir. Cannes Film Festivali'nde büyük ödül olan Altın Palmiye'yi kazanmıştır. Farklı sinema anlayışı ile Türk sinemasında her zaman özel ve önemli bir yeri olan Yılmaz Güney'in daha bir çok başarılı filmi bu listeye eklenebilir.

 

1 - Hababam Sınıfı (1977) - 9.4

 

Hababam sınıfı bizimde listemizin en üstünde yer alıyor. Serinin o yıllarda çekilmiş diğer filmlerinin de çok kaliteli olması bir film serisi için büyük başıdır diye düşünüyoruz.

 

Kaynak