Tripofobi (Delik Korkusu) Nedir?

Tripofobi, çilek, sünger, sabun köpüğü ya da cilt kabarcıkları gibi benekli, gözenekli yapılara duyulan tiksinme ve endişeye bağlı olarak gelişen kaçınma duygusu olarak tanımlanabilir. Tam olarak karşılığı olmasa da halk arasında ''Delik Korkusu'' olarak adlandırılmaktadır.

Tripofobi (Delik Korkusu) Nedir?
Tripofobi (Delik Korkusu) Nedir?

 

Tripofobi rahatsızlığı olabilecekler için ilgili görseller yazının sonuna eklenmiştir.

Eğer tripofobi'si olan biriyseniz, ciltte görülen düzenli ya da düzensiz kabarcıklar, benekli hayvanlar, ponza taşı, sünger, bal peteği gibi nesneleri gördüğünüzde tiksinme, endişe, ürperme, kaşıntı, bulantı, kalp çarpıntısı gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Tripofobi Neden Olur?

Yapılan araştırmalar Tripofobi'nin henüz tam olarak neden kaynaklandığını ortaya koyacak ölçüde değildir. Ancak elde edilen bulgular oldukça aydınlatıcıdır.

Araştırmalara göre Tripofobi, evrimsel süreç içinde yılan, ahtapot gibi zehirli canlılardan kaçınma duygusunun genetik olarak aktarılmasına bağlı gelişiyor olabilir.

Bir başka görüşe göre, yine evrimsel süreç içinde su çiçeği, kızamık gibi bulaşıcı ve ölümcül hastalıklardan kaçınma duygusunun genetik olarak aktarılmasına bağlı gelişiyor olabilir.

Bir diğer görüş ise, Tripofobi'ye neden olan nesnelerin, kişinin kendi hayatında yaşadığı travmatik durumları çağrıştırmasına bağlı olarak rahatsızlığın gelişebileceğidir.

Tripofobi'nin Tedavisi

İnsanların yaklaşık %16'sında Tripofobi'nin olduğu düşünülmektedir. Tripofobi'ye sahip insanlar büyük ölçüde günlük hayatlarını sürdürebilmektedir. Ancak, günlük hayatı etkileyecek ölçüde bu fobiden rahatsız olanlar için psikologlarla görüşülmesi önerilmektedir.

Genel olarak fobilerin tedavisinde olduğu gibi psikoterapi, hipnoz gibi yöntemler kullanılmaktadır. Tripofobi tedavisinde en çok tercih edilen yöntem ise maruz bırakma olarak adlandırılan bir psikoterapi çeşididir. Bu tedavi yönteminde, terapist, bireye aşamalı olarak korku veya iğrenme uyandıran nesneler göstermekte ve rahatsız edici duygularını yenmesine rehberlik etmeye çalışmaktadır.

Tripofobi'si olan biri belki de gördüğü nesnelerin bilinç altında nasıl bir durumu çağrıştırdığını doktor nezaretinde keşfetmelidir. Daha sonra aşamalı olarak nesnelerden daha az rahatsız olma durumu gelişebilir.

Aşağıdaki görseller bir Tripofobi'si olanlar için rahatsız edici olabilir!

 

Kaynak 1

Kaynak 2

 

Çilek

Çilek

Ponza Taşı

Ponza Taşı

Benekli Ahtapot

Benekli Ahtapot

Sünger

Sünger

!

!