Ülkelere Göre Covid-19'un Tahmini Bitiş Tarihleri

Singapur Teknoloji Üniversitesinden bir grup araştırmacı ülkelere göre Covid-19 salgınını ne zaman etkisini yitireceğini tahmin ettikleri bir çalışma yapmışlar.

Ülkelere Göre Covid-19'un Tahmini Bitiş Tarihleri
Türkiye'de ve Dünya'da Koronavirüs (Covid-19)

Singapur Teknoloji ve Tasarım Üniversitesi (SUTD), Veriye Dayalı İnovasyon Laboratuvarı'ndan çalışmayı yapan araştırmacılar geliştirdikleri yapay zeka algoritması sayesinde ülkere göre yeni tip koronavirüsün etkisini yitirebileceği zamanların tahmin edildiği grafikleri yayınladılar.

 

 

Bir çok ülkeye ait grafiklerde, zamana göre koronavirüs vaka sayılarının nasıl değiştiğini, nasıl azalacağını ve virüsün etkisinin muhtemelen ne zaman biteceğini görebilirsiniz.

Buradan çalışmanın internet sitesine ulaşabilirsiniz.

 

 

Çalışmanın yayınlandığı internet sitesinde şu açıklamaya yer verilmiş;

''SIR: Susceptible - İnfected - Recovered ( Duyarlı - Enfekte - İyileşmiş ) salgın modeli, farklı ülkelerdeki salgın yaşam döngüsü sırasındaki temel geçiş tarihlerini tahmin etmek için farklı ülkelerden gelen verilere dayanarak gerilemektedir. Tahmin daha yeni verilerle güncellenir.''

''Herhangi bir sorunuz varsa veya ülkenizi monitöre eklemek istiyorsanız, lütfen bize bildirin''

 

 

Bu çalışmaya göre yeni tip koranavirüs Türkiye'de yaklaşık olarak 15 Mayıs'ta tamamen sonlanmasa da etkisini yitirecek. Sağlık Bakanlığı'nca 24 nisanda yapılan son açıklamalara göre Türkiye'de son vaka istatistikleri aşağıdaki gibidir.

 

 

Bu tahminlerin ne kadar gerçek sonuçlara yaklaşacağını hep birlikte göreceğiz. Ancak bu çalışmada asıl önemli olanın tahminlerin günlük olarak güncellenmesi olabilir. Bu çalışma sayesinde iyi tahminler yapılabilmesinin yanı sıra mevcut durumun iyi analiz edilmesi de mümkün olabilir.

 

Kaynak