Yalnız Kalma Korkusu: Monofobi Nedir?

Autofobi, isolofobi veya eremofobi olarak da adlandırılan monofobi; kişide, ailesi ya da çevresi tarafından sevilmeme ya da önemsenmeme hislerine bağlı olarak gelişen yalnız kalma korkusudur. Uygulayıcı Tıp Sözlüğüne göre, monofobi, kişinin yalnızlığına ya da benliğine karşı olan korkusudur.

Yalnız Kalma Korkusu: Monofobi Nedir?
Autofobi, İsolofobii, Eremofobi, Monofobi, Yalnızlık, Kalabalık, Psikoloji, Hastalık, Sağlık, Anksiyete, Fobi

 

Monofobinin sebepleri

Monofobinin sebepleri

 

Özellikle çocukluk dönemlerin olmak üzere hayatlarında istenmeyen durumlarla karşılaşan ve bu durumları aşamayan kişilerde fobi ve anksiyete durumları görülmektedir.

Çocukluk döneminde yaşanan bir travma (özellikle anne veya baba tarafından terk edilme) ya da genel yaşam koşullarındaki yetersizlik, ekonomik zorluklar, aşırı stres gibi etkenler kişilerde monofobinin gelişmesine sebep olabilir.

Karakter yapısına bağlı olarak fobiler ya da anksiyeteler aynı kişide bir arada görülebilirler.

Monofobi de genellikle başka fobi ya da anksiyetelerle birlikte görülen bir fobidir. Özellikle agorafobi monofobiyle birlikte görülür hatta bu fobiler bazı özellikleri açısından birbirlerine oldukça benzemektedirler. Monofobik kişilerde de yabancı ortamlara ya da kalabalık mekanlara girme korkusu gelişebilir.

Agorafobi yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Kalabalıklar içindeki yalnızlık

Kalabalıklar içindeki yalnızlık

 

Monofobik kişiler yalnız olmadıkları durumda bile yalnız kalmaktan korkabilirler. Çevrelerindeki kişiler tarafından sevilmediklerini, önemsenmediklerini düşünebilirler. Bu hislerle birlikte onları kaybetme korkusuna bağlı olarak bencil olma korkusu geliştirebilirler.

Yalnız kalma korkusuna sahip insanlar, yaşadıkları anksiyete bozukluklarına bağlı olarak, panik atak ya da kalp krizi geçirip öleceklerini düşünürler.

 

Görülen Belirtiler

 

  • Bayılma korkusu
  • Delirme korkusu
  • Yalnız kalma korkusu
  • Baş dönmesi
  • Terlemek
  • Titremek
  • Mide bulantısı
  • Uyuşukluk
  • Kalp atışlarında artış

 

Tedavi


 

Genel olarak psikoterapi ile tedavi edilen monofobide, kişilerin kaygılarıyla yüzleşmeleri gerekebilir.

Kişilerin yalnız hissedebileceği anlarda kendi kendilerine bazı aktiviteler yapmaları istenebilir. Yalnızken müzik dinleyip, dans etmek gibi faaliyetler tedavi aşamasında faydalı olabilir.

 

Kaynak