Yükseklere Çıktıkça Hava Neden Çarpar? Yükseklik ya da Akut Dağ Hastalığı Nedir?

Yüksekliğin artışına bağlı olarak bazı kişilerde hafif baş dönmesi ve bulantı ya da kusma, baş ağrısı gibi belirtiler görülebilir. Peki bu neden olur ve nasıl tedavi edilir?

Yükseklere Çıktıkça Hava Neden Çarpar? Yükseklik ya da Akut Dağ Hastalığı Nedir?
Yükseklik(Dağ) Hastalığı

Kısa süreler içinde yaklaşık 2500 metre yüksekliğe çıktığınızda halk arasında ''Hava Çarpması'', diğer adıyla  Yükselik (Akut Dağ) Hastalığı olarak bilinen rahasızlığı yaşabilirsiniz. 

 

 

Deniz seviyesinden yükselere çıkıldıkça açık hava basıncı azalır. Buna bağlı olarak havadaki ve kandaki oksijenin basıncı azalır ve vücut ihtiyacı olan oksijeni alamaz.

 

 

Vucüttaki dokularda ve kanda oksijen miktarı düşünce, oksijen yetmezliğine bağlı olarak kişiden kişiye değişen şu belirtiler görülür.

 

  • Başlangıçta coşku ve neşe hissi
  • Daha sonra yorgunluk
  • Baş dönmesi
  • Baş Ağrısı
  • Mide bulantısı / kusma

 

Önlem - Aklimatizasyon

 

Aklimatizasyon, vücudu oksijen yetersizliğine alıştırarak tırmanış yapmaktır. Günde 300 metreden fazla tırmanıp orada uyumak yükseklik hastalığına sebep olabilir. Vücudun oksijen azlığına bağlı olarak sorun yaşamaması için solunum sayısının, solunum derinliğinin ve kalp hızının dengelenmesi önemlidir.

Yükseklik hastalığına yakalandıktan sonra mümkünse oksijen desteği almak, daha düşük rakımlara inmek ve bol su içmek gerekir.

 

Kaynak 1  Kaynak 2