Zain'in Gözünden Dünyaya Bir Kez Olsun Bakmak

Yönetmen Nadine Labaki’nin “Kefernahum” (Capharnaüm) adındaki filmi, ismini günümüzde karmaşa ile özdeşleştirilen antik bir kentten alır.  Film uzun yıllar iç savaş yaşamış Beyrut’un arka sokaklarında yaşayan Suriyeli mülteci çok çocuklu bir aileyi ve en büyük çocuk olan 12 yaşındaki Zain’in hikayesini anlatıyor.

Zain'in Gözünden Dünyaya Bir Kez Olsun Bakmak
Zain, Kefernahum, Beyrut, Lars Von Trier, film

 

Film bir mahkeme salonunda başlar;

-"Zain Al Hajj"

-"Ellerini çözün,kürsüye yaklaşsın"

-"Neden burada olduğunu biliyor musun"?

-"Evet"

-Neden?

- "Ailemi dava etmek istiyorum"

-"Neden"?

- "Beni dünyaya getirdikleri için"

 

Film kalbinde, nüfus planlaması, çocuk istismarı, çocuk gelinler , anne baba olmak, sınırların anlamsızlığı ve mülteci sorunları gibi tüm dünyayı ilgilendiren çarpıcı sorunları taşıyor.

 

 

Tüm bu sorunları filmde 12 yaşında bir çocuğun dünyaya açılan gözlerinden izliyoruz, gerçi Zain çok daha küçük gösteriyor, doğumuna dair bir belge olmadığından yaşı bilinemiyor ve hiçbir sosyal hakkı da bulunmuyor. Doktor dişlerine bakarak yaşını saptıyor. Zain ve filmdeki diğer çocuk oyuncuların hiçbiri profesyonel oyunculuk eğitimi almamıştır. Oyunculukları izleyince nasıl bu kadar gerçekçi olduğunu düşünebilirsiniz zaten oyuncuda sayılmazlar zira Zain ve diğer oyuncular gerçekte de Suriyeli mültecidir.

 

 

Filmde aklıma, kalbime kazınan, gözlerimin önünden silemediğim yüzlerce sahne ve detay var ancak izlemeyenler olduğu için paylaşmıyorum. Filmle ilgili söyleyeceğim son sözü ünlü yönetmen Lars Von Trier’in bilinen bir tanımı ile açıklıyor: “Bir film, ayakkabının içine kaçmış bir taşa benzemelidir”. Ayakkabının içine kaçan taşın rahatsızlığı taşı çıkardıktan sonra da bitmez, bilirsiniz. İzlediğiniz şeyin bir film olduğunu unutun..

 

Kaynak 1 Kaynak 2